Tanel Rander „Unlearning Eastern Europe“

Tanel Rander „Unlearning Eastern Europe“

Publikavimo data:

2019 03 01

2019 m. balandį KMN rezidavo kuratorius, menininkas Tanel Rander iš Estijos. Jo rezidenciją lydėjo dvi paskaitos: balandžio 18 d. vyko paskaita „A Mole, Larger in Size than Ever Before“, balandžio 25 d. – paskaita „Unlearning Eastern Europe“, o balandžio 30 d. knygos „Archives and Disobedience: Changing tactics of visual culture in Eastern Europe“ (leidykla „Estonian Academy of Arts Press”, sudarytojai: Margaret Tali ir Tanel Rander) pristatymas.

„Pastaruosius aštuonerius metus mano veiklos ašis – Rytų Europos ir dekolonializacijos galimybių tyrimas. Savo žinias ir patirtį iš esmės sukaupiau iš dekolonialistinio judėjimo, taip pat autorių, kilusių iš buvusios Jugoslavijos respublikos ir besivystančio pasaulio šalių, tačiau pagrindinis mano veiklos kontekstas – Baltijos šalys. Šiuo metu mane labiausiai domina žemesnio rango Baltijos šalių istorijos, taip pat – nekolonialistinės Europos koncepcija, tad Rytų Europą regiu kaip iš dalies klaidinančią idėją, kurią reikia iš naujo kritiškai įvertinti ir „atsimokyti“.“ (Tanel Rander).

Paskaitos „A Mole, Lager in Size Than Ever Before“ pagrindas – naujausias T. Rander kuratorystės projektas, kuris buvo 2 metų grupino tyrimo, vykusio Valga / Valka miestelyje Estijos ir Latvijos pasienyje, dalis. Šiame miestelyje T. Rander taip pat vadovavo „Brivibas“ galerijai. Paskaitos pavadinimas kilo iš Franzo Kafka novelės „Kaimo mokyklos mokytojas“, o projektas akcentuoja provincialumo – pavaldžios Rytų Europos pozicijos šerdies, – kaip idėjos, tyrimą. Šiame kontekste menininką domina individualios psichologijos ir istorijos, susijusios su gyvenimu vietose arba regionuose, paprastai laikomuose periferiniais, nepakankamai išsivysčiusiais ir pan. Dalis Rytų Europos „atsimokymo“ – tai hegemoninių ir geopolitinių terminologijų paleidimas, labiau kreipiant dėmesį į šių vietų subjektyvumus.

Paskaitoje „Unlearning Eastern Europe“ (liet. k. „Atsimokant Rytų Europą“) T. Rander pristatė savo meninius / kuratorinius Rytų Europos ir dekolonializacijos galimybių tyrimus bei naujausią tebevykstantį projektą „The Mouth of Daugava“ (liet. k. „Daugavos žiotys“), kuris tiria kolonialistinę regiono, dabar žinomo kaip Latvija ir Estija, istoriją. Kuratorių domina žemesnio rango Baltijos regiono istorijos ir jų svarba dabartiniame plintančio nacionalizmo ir rasizmo kontekste. Jis taip pat ieško idėjų ir pozicijų, adresuojančių nekolonialistinės Europos idėją, bei siekia sukurti lokalius (lietuviškus) ir regioninius (pan-Baltijos ir pan.) žodynus, įgalinančius įvardyti atskiras detales, iki šiol formavusias Rytų Europos viziją.

Tanel Rander (g. 1980 m.) yra menininkas, kuratorius ir rašytojas, kurio kūrybinė veikla apima eksperimentines praktikas, pagrįstas kalba ir psichologija bei Rytų Europos diskurso ir dekolonializacijos kritiniu tyrimu. T. Rander darbų centre – įtampa, atsirandanti tarp subjektyvumo ir kintančio spaudimo, kurį šis patiria tarp vidaus ir išorės. Tarp antrosios 2016 m. pusės ir antrosios 2018 m. pusės jis vedė grupinį tyrimą, vykusį Valga / Valka miestelyje Estijos ir Latvijos pasienyje. Šiame miestelyje T. Rander taip pat vadovavo „Brivibas“ galerijai.