M. NemčenkoBalandžio 26 d., trečiadienį, 18 val. Kauno menininkų namų Grimerinėje vyks Kabineto ir Kauno menininkų namų eksperimentinės rezidencijos projekto – Marijos Nemčenko parodos „Tarp Rytų Vakarų yra tokia vieta“ – atidarymas. Paroda veikia 2017 04 26 – 05 05 (05 01 nedarbo diena). Renginys nemokamas.

Horizonte nusidriekusios palmės, minaretų bokštai ir besileidžiančios saulės šviesa užpildo peizažą. Turgavietės šurmulio fragmentai pasakoja apie tipinę Vidurio Rytų kasdienybę, kurioje paslaptingos, šydais prisidengusios figūros juda krentančiuose šešėliuose, o gatvės prekeiviai tingiai mėgaujasi vakaro saule. Čia piešiamo orientalizmo aukso amžius – devynioliktasis, tačiau 1930-tųjų Europa taipogi pažymėta Rytų karštine, paskandinusia Vakarus rytietiškos egzotikos, etnografinio erotizmo ir haremų įkvėptos grožinės literatūros migloje, suniveliavusioje Vidurio Rytų šalių kultūras. Šios Europoje sklidusios orientalizmo idėjos, matomos tiek to meto reklamoje, tiek architektūroje, asimiliuotos ir nepriklausomoje tarpukario Lietuvoje.

Šiandieną ir Rytų Europą, ir Vidurio Rytus jungia Vakarų primesti įvaizdžiai, sukonstruoti sekant orientalizmo išraiškomis. Veikia kontrastais paremtas požiūris – kuriamas viliojančios egzotikos persunktas įvaizdis, nuo kurio neatsiejamas ir bjaurėjimasis svetima, „atsilikusia“ kultūra, svetimšalių vertybių atmetimas. Šiuose Vakarų perspektyvos reprezentacijos spąstuose įkliuvę bent du regionai. Čia sudera ir lyg Aladino amžiuje įstrigę Vidurio Rytai, kuriuose turbanus dėvintys vyrai jodinėja kupranugariais, gyvena nuolankios, bet, netikėtai, ir erotiškai apsinuoginusios haremo deivės; ir sovietmečio šešėlyje panardinta Lietuva, kartu su visa Rytų Europa, viliojančia turistus totalitarinės egzotikos apraiškomis. Iš dalies fikcinė, iš dalies faktinė tokių skirtingų regionų sąjunga parodoje nagrinėjama sujungiant meno kūrinius su archyviniais dokumentais bei reklamos formomis. Sugretinami kultūriniai stereotipai, žvelgiant į jų įsigalėjimą ir kaitą Vakaruose bei globaliu mastu – kuomet Rytų Europa įgauna populiarumą, o Vidurio Rytai tampa baimės sinonimu.

Marija Nemčenko baigė magistro studijas Glasgow School of Art, šiuo metu dirba su meno ir edukacinėmis programomis Lietuvoje ir už jos ribų. Ši paroda – pirmoji meninkės personalinė paroda Lietuvoje. Marijos Nemčenko paroda – projektų erdvės Kabinetas kuratorinės linijos ‘Tarpinės struktūros’ (kur. Vaida Stepanovaitė) ir eksperimentinės rezidencijos dalis, įgyvendinama šį kartą bendradarbiaujant su Kauno menininkų namais.

 

Darbo laikas / Opening times:
04 27, 05 02-03 | 12:00-16:00
04 28, 05 04 | 16:00-19:00
05 05 | 11:00-13:00

Atgal